2. İdare Mahkemesi’nden Polisin Talanda Görevlendirilmesine Red

3 Dakikada Okunur

GYKG’den Eyüpsultan Kaymakamı’na mahkeme kararına uymaya davet

Kemerköy’de 31 Ekim günü Emlak GYO’nun taşeronları yeşil alanda talana başlamaya hazırlanırken Bölge İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı gelmişti. Ancak Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara kararı uygulamak yerine bin kadar polisle müdahale ederek iş makinalarının talana başlamasını sağlamıştı. Eyüp Sultan Kaymakamı’nın kararının hukuksuz olduğu dün İdare Mahkemesi tarafından alınan kararla bir kez daha tescillenmiş oldu. Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi (GYKG) bu kararın ardından yayınladığı açık mektupla hukuka aykırı kararın neticesinde doğan sonuçları ortadan kaldırma yükümlülüğü bulunduğunu belirterek Ziraat Bankası A.Ş./Emlak Konut GYO A.Ş.’nin taşeronu inşaat firmalarının faaliyetinin derhal durdurulmasını ve tahrip edilen yeşil alanların boşaltılmasını Kaymakam İhsan Kara’dan talep etti. 

Demirören Grubu’nun borçlarına karşılık Ziraat Bankası’na devredildikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, “rezerv alan” ilan etmesiyle imara açılan Kemerköy’deki yeşil alan talanına İstanbul 2. İdare Mahkemesi bir kez daha dur dedi. 31 Ekim 2022 tarihinde mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen Eyüp Sultan Kaymakamı bine yakın polisin desteği ile Emlak Konut taşeronu iş makinalarının duvarları yıkarak talana başlamasını sağlamıştı. Dün çıkan İdare Mahkemesinin oy birliği ile aldığı kararda Kaymakam İhsan Kara’nın kararının hukuksuz olduğu tescillendi.

Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi, karar sonrası Kaymakam İhsan Kara’ya bir açık mektup yayınlayarak görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye davet etti. Mektubun metni şöyle:

Sayın İhsan Kara
Eyüp Sultan Kaymakamı

Hukuken mahkemeler nezdinde TC Ziraat Bankası A.Ş., Emlak Konut GYO A.Ş. aleyhine açmış olduğumuz davalar bulunmasına ve Kaymakamlığınızın bu durumda 3091 sayılı kanuna göre inceleme ve müdahale YETKİNİZ BULUNMAMASINA RAĞMEN, “TC Ziraat Bankası A.Ş. mülkiyetindeki yeşil alanlarda işgalimiz olduğu” iddiasıyla 31 Ekim 2022 Pazartesi saat 06.00 itibariyle 1000’e yakın polis ile Kemerköy duvarlarını Emlak Konut taşeronlarının dozerleriyle yıktırarak yeşil alanlara iş makinaları sokturdunuz. Aynı günün sabahı İdare Mahkemeleri nezdinde yürütmeyi durdurma talepli davamızdan, bu kararınızın “YÜRÜTMENİN DURDURULMASI KARARI” verilmesine ve yazılı olarak tarafınıza tebliğ edilmesine rağmen, sizin MAHKEME KARARINI YOK SAYARAK, “sorumluluğu üzerime alıyorum” demenizle, yeşil alanların tahrip edilmesinin önünü açmış oldunuz.

Ancak, 17 Kasım 2022 tarihinde İstanbul 2. İdare Mahkemesi tarafından da konuya ilişkin olarak, ”3091 sayılı kanunu kullanarak yapmış olduğunuz bu tasarruf ve müdahalenin yürütmesinin durdurulması kararı” verilmiştir.

Kaymakamlığınızın alınan bu yürütmenin durdurulması kararından sonra hukuka aykırı kararın neticesinde doğan sonuçları ortadan kaldırma yükümlülüğünüz hukuken söz konusu olup, Ziraat Bankası A.Ş./EMLAK KONUT GYO A.Ş.’nin taşeronu inşaat firmalarının faaliyetinin derhal durdurulması ile bu inşaat şirketleri tarafından tahrip edilen yeşil alanları derhal boşaltmanızı hukuki yükümlülüğünüz gereği talep eder, gereğini arz ederiz.

GÖKTÜRK YEŞİL KALSIN GİRİŞİMİ

ETİKETLER
Bu Haberi Paylaş