30 Gündür Yeşilimize Çökenlere Geçit Vermemek İçin Direniyoruz

4 Dakikada Okunur

30 yılda kendi ellerimizle ektiğimiz, büyüttüğümüz çimenler, ağaçlar, korumaya çalıştığımız dereler, göletler, gözümüz gibi baktığımız kuşlar, balıklar, kaplumbağalar yarattığımız ekosistemin hepsi bütün Türkiye’nin gözü önünde 30 gündür talan ediliyor.

Kemerköy tam bir işgal altında. Bütün Türkiye’nin işgal altında olduğu gibi.

Haklı davamızın hikayesi tam bir Türkiye hikayesi…  En değerli yeşil alanlar yapılaşmaya açılıyor; kamu bankaları desteği ile belirli inşaat firmalarına rant aktarılıyor. Devlet destekli rant çetesi, yargısı, kurumları çökmüş devletin içini boşaltmaya en değerli varlıkları yok etmeye devam ediyor.

Biz Göktürk Yeşil Kalsın Sivil Girişimi’ni (GYKG) kuranlar, “Hukuksuzluğun olduğu yerde direnmek haktır” diye karşı çıktık.  Çocuklarımızın bize emaneti yeşil alanların haksız yere inşaat rantına açılmasını engellemek ve bu yönde mücadele etmek üzere kurduğumuz sivil girişime bize inananları davet ettik.

Yeşilimize Çökenlere Geçit Yok!

GYKG kurulduktan sonra karşımızdaki çetenin yeşilimize çökme sürecini hızlandırdığını gözlemlemeye başladık. “Yeşilimize Çökenlere Geçit Yok!” sloganı ile bir haftalık süre içinde örgütlenmeye çalıştık. Web sitemizi kurduk, sosyal medya hesaplarımızı açtık, toplantılarımızı yapmaya başladık. Her an gelebilecek baskınlara karşı Kemerköy’ün giriş noktalarına nöbet noktaları hazırladık, nöbet planları yaptık.

Çok geçmeden attığımız her adımın takip edildiğini anladık. Bizim örgütlenmemiz hızlandıkça, onların telaşı artıyordu. Yaşamını üreterek kazanmış, vergisini vermiş, vatansever, hayvansever, doğasever aktif Kemerköylü vatandaşların bir araya gelerek haklarını savunma girişimi karşımızdaki çetenin ezberlerini bozdu. Bizim sivil girişimimiz

hak hukuk tanımayan çete tarafından önemli bir tehdit olarak algılandı. Anlaşılan bizden böyle bir örgütlenme beklemiyorlardı. Hukuksuzluğa boyun eğeceğimizi, yargıyı, emniyeti eline geçirmiş çeteye karşı direnemeyeceğimizi düşünmüş olsalar gerek.

Direnmeye Karar Verdik!

Direnmeye karar verdik. Çoğu kadın elli kişiyi geçmeyen Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi gönüllüleri 31 Ekim sabahı 7.30’da nöbette buluşmaya karar verdik.

31 Ekim sabahı saat 06:00’da 650 çevik kuvvet Kemerköy’ü abluka altına aldı.

Ellerimizde “Yeşilime dokunma” pankartları, dilimizde “Hak Hukuk Adalet” sloganları ile direndik.

Polis çevik kuvvetin kalkanları ile biz Kemerköylülere şiddet uyguladı.

Biz direndik.

Özyazıcı ve Cevahir inşaat şirketleri polis kalkanları ile yeşil alanlarımızı, göletlerimizi, su kanallarımızı ÇED raporu olmadan, çevre etütleri yapılmadan, herhangi bir ruhsat bile olmadan işgal ettiler.

Biz direndik

Sitemizin ortak giriş kapısını yıktılar, İSKİ’ye ait yeşil alanı işgal ettiler. Deprem toplanma alanlarımızı talan ettiler.

Biz direndik.

Göletlerimizi hafriyat toprağı ile doldurarak suyumuza kıydılar, kurbağalarımızı öldürdüler, kuşlarımızı kaçırdılar, Cendere deresine tahribat verdiler.

Biz direndik.

Kemerköy içinde bir polis ordusu ile yaşamaya başladık.

Biz direnmeye devam ediyoruz.

Binlerce Kişiyiz

Bugün direnişin 30. Günündeyiz. Yeşilimize çökenlere geçit vermemek üzere nöbetlerimizi sürdürüyoruz, yerel yönetimlere baskı yapıyoruz, TBMM çatısı altındaki partileri göreve çağırıyoruz. Kısıtlı sayıda kalan bağımsız medya temsilcisine haklı davamızı anlatıyoruz, sosyal medya ile işgali Türkiye’ye ve Dünya’ya duyuruyoruz.

Haklı davamız için karşımızdaki çeteye karşı örgütlü bir şekilde direnmenin gururunu ve umudunu yaşıyoruz.

Girişimin ilk günlerinle onlar olan sayımız on binleri geçti. Memleketin her yerinden destek mesajları alıyoruz.

Gelin birlikte Hak, hukuk, adalet sesini yükseltelim. Yeşile sahip çıkalım. Çetelere karşı birlikte direnelim.

Direne direne kazanacağız.

Gülseren Onanç

Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi Eş Sözcüsü

ETİKETLER
Bu Haberi Paylaş