Kemerköy Talanında Taşeronlar Ağaç Katliamına Başladı

2 Dakikada Okunur

Cevahir, anıt ağaçları katlediyor yetkililer seyrediyor

Demirören Grubu’nun borçlarına karşılık Ziraat Bankası’na devredildikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, “rezerv alan” ilan etmesiyle imara açılan Kemerköy’deki yeşil alan talanında sıra asırlık anıt ağaçlara geldi. Açılan 68 dava ve alınan 2 yürütmeyi durdurma kararına rağmen inşaata devam eden Emlak GYO’nun taşeronları Cevahir ve Özyazıcı İnşaat yeşil alandaki bir bölümü 100 yaşını aşmış ve kesilmesi kesinlikle yasak olan “anıt ağaç” niteliğindeki çok sayıda ağacı tahrip etmeye başladı. Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi’nin, kıyımın durdurulması için Orman Bölge Şefliği’ne yaptığı başvuru ise, “Özel mülk bir şey yapamayız” denerek reddedildi. Şantiyede bir protesto eylemi düzenleyen GYKG Gönüllüleri ilgili bakanlık ve belediyelere çağrıda bulunarak bu kıyıma engel olunmasını talep ettiler.

Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi eş sözcüsü Gülseren Onanç, “Her gün yeni bir talan ve hukuksuzluk ile karşılaşıyoruz. Devam eden davalar ve yürütmeyi durdurma kararlarına karşın inşaat faaliyetleri devam ediyor. Şimdi de bir bölümü yüz yaşını aşmış anıt ağaç olan ağaçlarımıza göz diktiler” dedi.

Onanç, bir grup GYKG Gönüllüsü’nün katılımıyla şantiyede yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kemerköy’de yapılan talanının 37. günüdeyiz. 37 gün önce burası ağaçlarıyla, göletiyle, kuşlarıyla ekosistemi olan yemyeşil bir alandı. Şu anda arkadaki ağaçlar her ne kadar kesilmediyse de kesilme planları olan ağaçlar. Bu ağaçlar, korumamız çocuklara miras olarak bırakmamız gereken ağaçlar. Ziraat Bankası başta olmak üzere herkese sesleniyoruz: Bu talanı durdurun. Türkiye’de çevre duyarlılığı olan herkesi buraya gelmeye, burayı korumaya davet ediyoruz. Bu ağaçlar sadece bize ait değil. Şu anda Ziraat Bankası, Emlak GYO, bu alanda Cevahir İnşaat, diğer parselde Özyazıcılar şu anda doğayı katlediyor, yeşil alanlarımızı yok ediyorlar.

Başta Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ki, buradaki imar değişikliğinde önemli rol oynadı, Orman Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Eyüpsultan Belediyesi, herkesi göreve çağırıyoruz: İnşaatı durdurun, çevre talanını durdurun.”

Bu Haberi Paylaş