Tozkoparan Mahalle Platformu’ndan GYKG Eylemine Destek

3 Dakikada Okunur

Rant mağdurları Göktürk’te buluştu

Demirören Grubu’nun borçlarına karşılık Ziraat Bankası’na devredildikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, “rezerv alan” ilan etmesiyle imara açılan Kemerköy’deki yeşil alan talanına karşı başlatılan direniş 49. gününü tamamladı. Direniş çadırının bu haftaki destekçileri Memleket Partisi İstanbul İl Başkanlığı heyeti, Tozkoparan Mahalle Platformu temsilcileri ve aktivist-avukat Onur Cingil idi.

Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi (GYKG) Eş Sözcüsü Gülseren Onanç, 49 gündür hukuksuzluk, yağma ve talanla mücadeleye devam ettiklerini belirterek, “15 Aralık tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü, Eyüpsultan Belediyesi’ne tebligatta bulunmuş ve silüet izni olmadığını belirterek gerekli izin alınana kadar durdurulmasını istemiş. Ama Eyüpsultan Belediyesi görevini yerine getirmedi ve halen hukuksuz bir şekilde devam ediyorlar” dedi. Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’e seslenen Onanç, görev ve sorumluluklarının gereğini yerine getirmedikleri takdirde sivil inisiyatif olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını belirtti. 

Rantın olduğu her yerde bildiklerini okuyorlar

Memleket Partisi İstanbul İl Başkanı Ertuğrul Gülsever, GYKG’nin mücadelesini çok kıymetli bulduğunu belirterek başladığı konuşmasına şöyle devam etti: “Yıllarca İstanbul’da yapılan haksızlıklara karşı akıl almaz mücadeleler verdik. Bu tip haksızlıkları o kadar çok gördük ki 266 dava açtık. Yaptığımız itirazlar ve mücadeleler reddedildi, konuyu yargıya taşıdık.  Bu davaların 23 tanesini de kazanmamıza rağmen durmadılar. Bugün burada da aynı şey yaşanıyor. Yargının verdiği kararları dinlemeyen ve bu kararların arkasından dolanıp istediklerini yapan bir akıl var karşımızda. Bu aklı durduramıyoruz! Daha önce insanlar yoksul halkın sırtından rant elde etmek için bir şeyler yaptıklarını düşünüyorlardı. Ama bugün burada görüyorsunuz ki sadece yoksul halkın olduğu yerde değil, rantın olduğu her yerde, hangi gelir grubundan olursa olsun dinlemiyor ve bildiklerini okumaya devam ediyorlar. Biz önceden yeşile düşman olduklarını zannediyorduk. Aslından yeşile düşman değiller, yeşili seviyorlar, ama doların yeşilini seviyorlar. Bir altı ay daha dayanacağız ve o dayanışmanın sonucunda bir dönem kapanacak ve Türkiye’de hakkın, hukukun ve adaletin olduğu bir düzenin gelmesine olanak sağlayan şartları hep birlikte oluşturacağız.”

Mücadeleyi başarıya götüren devamlılıktır

Avukat ve aktivist Onur Cingil yaptığı konuşmada: “Birçok alanda başka şeyler oluyor, mesela yeşil alan talanı oluyor, yandaşa peşkeş oluyor, barınma hakkına müdahale oluyor, insan hakkına yaşama müdahale oluyor. Kemerköy’de hepsini görüyoruz. Siyasi ömrü bitmiş insanlarla mücadele ediyoruz, 6 ay sonra gidecek insanlarla mücadele ediyoruz. Şuna inanıyorum bir mücadeleyi başarıya götüren mahkeme kararları bir yana, sayısal üstünlük bir yana, kamuoyu bir yana mücadelenin devamlılığı başarıya götürüyor.” dedi.

Halkın bir arada olmasından korkuyorlar

Tozkoparan Mahalle Platformu sözcüsü ve Adil Yaşam Derneği Başkanı Haluk Çavuşoğlu ise AKP’nin kalesi sayılacak bir yerden geldiğini söyleyerek, “2006-2008 yılları arası Ak Parti Gençlik Kolları Başkanlığı yaptım. Sanılıyor ki bu zulüm sadece diğer partililere yapılıyor, maalesef bu zulmü biz de yaşadık. Bize savaşlarda olmayan zulmü yaptılar. Evlerimiz yıkıldı, ‘siz yıkın hukuk arkadan gelir’ diyen bir İçişleri Bakanı var. Ancak bunların korktuğu tek şey var, tarihe not bırakmak, halkın bir arada olması. Bu işin sonunda inşallah yeşili sevenler kazanacak” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş